Relaksacja – co to oznacza?

We wpisie Selfcare zabija “cnoty niewieście” wspominałam, że jedną z rzeczy, które robię dla siebie jest relaksacja. No dobrze, ale czym jest relaksacja? W tym tekście spieszę z odpowiedzią 🙂

Czym jest relaksacja?

Według psychologii relaksacja jest procesem wchodzenia w stan relaksu. Stan ten osiąga się za pomocą treningów relaksacyjnych.

W książce “Autopsychoterapia” Stanisław Siek pisze:

Ćwiczenia relaksacji są zabiegami mającymi na celu wprowadzenie organizmu w stan relaksu, odprężenia.

Stanisław Siek “Autopsychoterapia” s. 112

Ćwiczenia relaksacyjne mają na celu obniżenie napięcia mięśni i zmniejszeniu fizjologicznej aktywności organizmu.

Jak działa relaksacja?

Przyjrzyjmy się więc temu, jak ogólnie działa relaksacja.

Nasz ogranizm doświadcza stanów napięcia, które są wywoływane przez niewyrażone emocje, lęki, stres lub zmęczenie fizyczne. Jeśli nie rozładowujemy tych napięć, doświadczamy bólu np. w jamie brzusznej, klatce piersiowej i głowie. Bardzo często napięcia te mogą towrzyszyć nam każdego dnia, utrudniając codzienne funkcjonowanie.

W ćwiczeniach relaksacyjnych chodzi o to, by rozluźnić te napięte mięśnie. W stanie relasku stają się one miękkie i ciężkie.

Stan relaksu możemy osiągnąć przez praktykę uważności [mindfulness], skupienie się na oddechu czy przez programy relaksacyjne oparte na autosugestii.

Co daje relaksacja?

Relaksacja jest skuteczną metodą samopomocy psychologicznej. Dzięki temu, że stan relaksu jest bardzo przyjemny, możemy osiągnąć wewnętrzny spokój, rozluźnienie, odprężenie. To z kolei pozytywnie wpływa na obraz siebie, samoakceptację i wiarę w siebie. Regularne ćwiczenia relaksacyjne poprawiają jakość naszego życia. Sprawiają, że organizm lepiej się regeneruje i lepiej odpoczywa.

Siek w książce “Autopsychoterapia” pisze, że treningi relaksacyjne przeciwdziałają zmęczeniu i służą szybkiej regeneracji psychicznej.

Relaksacja – metody

Istnieje kilka metod relaksacji. Przy posiadaniu podstawowej wiedzy na ich temat, możemy całkiem skutecznie wykonywać ćwiczenia relaksacyjne samodzielnie. W tym tekście jednak chcę przedstawić Wam metody relaksacji, z których sama korzystam: relaksację Jacobsona i trening autogenny Schultza.

 1. Relaksacja Jacobsona

inaczej relaksacja progresywna, trening neuromięśniowy lub Progresywna Relaksacja Mięśni. Ta metoda relaksacji została opracowana w latach 30 XX wieku przez lekarza Edmunda Jacobsona. Trenig neuromięśniowy polega na napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych partii mięśni. Ćwiczenia powinny odbywać się w ciszy i w pomieszczeniu, w którym nikt nie będzie nam przeszkadzał. Można ćwiczyć leżąc lub siedząc.

Relaksacja Jacobsona – efekty

Wśród efektów relaksacji progresywnej Jacobson wymienia:

 • przeciwdziałanie stanom lękowym
 • dostarczenie przyjemnych doznań
 • poprawa samopoczucia
 • zmniejszenie nadciśnienia
 • poprawa pracy serca
 • lepsza praca żołądka i jelit
 • zmniejszenie “nerwowości”
 • korzystny wpływ na dobry sen

2. Relaksacja autogenna Schultza

inaczej trening autogenny Schultza. Opracowany przez Johannesa Schultza, niemieckiego psychiatrę. Sam Schultz określał trening autogenny jako metodę, dzięki której możemy oddziaływać na własny organizm i psychikę poprzez wejście w stan odprężenia i koncentracji. Relaks w tym rodzaju treningu osiąga się przez wyobrażanie sobie i doznawanie uczucia ciężkości w ciele [autosugestia]. Ćwiczenia można wykonywać w pozycji leżącej, półleżącej, siedzącej lub stojącej.

Trening autogenny Schultza – efekty

Stosowanie treningu autogennego ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne:

 • pozwala uzyskać lepszy wgląd w siebie przez koncentrację na wrażeniach płynących z ciała
 • łagodzi stany lękowe
 • zmniejsza pobudzenie
 • zmniejsza uczucie znużenia i zmęczenia
 • pozytywnie wpływa na sen

Czy relaksacja pomaga?

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że tak, relaksacja działa. Widzę u siebie wymienione wcześniej korzyci płynące z treningów relaksacyjnych: obniżenie napięcia, mniejszą nerwowość, zmniejszenie nasilenia bólu w barkach, ramionach i głowie. Łatwiej też jest mi się skoncentrować na wykonywanym zadaniu, lepiej rozpoznaję sygnały płynące z mojego ciała a przez to również emocje.

Ćwiczenia relaksacyjne są skuteczną i prostą metodą na codzienny selfcare, zadbanie o siebie i zachowywanie higieny psychicznej w codzienności 🙂

Jeśli mój tekst był dla Ciebie przydatny, będzie mi miło, jeśli go udostępnisz i podasz dalej! 🙂

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s